Kołodziejowi w stulecie urodzin

Przedstawiamy wydarzenia i projekty dedykowane Marianowi Kołodziejowi w 100-lecie urodzin:

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin | Muzeum Narodowe w Gdańsku

Polecamy również wirtualne zwiedzanie wystawy „Klisze pamięci” w Harmężac

– – –

Marian Kołodziej patronem gdańskiego tramwaju

12 listopada 2021 w Gdańsku (godz. 11:30, pętla tramwajowa Chełm-Witosa) odbędzie się upamiętnienie Twórcy poprzez nadanie jego imienia tramwajowi PESA. Akt ten wpisze się w gdańską tradycję nadawania pojazdom imion wybitnych postaci związanych z historią miasta.

– – –

Wieczór wspomnień i wernisaż wystawy „Pod kreską. Rysunki satyryczne Mariana Kołodzieja” | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

10 grudnia 2021 o godz. 17:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się wieczór wspomnień współorganizowany przez Fundację Ars Sine Qua Non. W spotkaniu wezmą udział przyjaciele i współpracownicy Mariana Kołodzieja: Prof. Józef Borzyszkowski, Krzysztof Gordon, Małgorzata Abramowicz i ks. Krzysztof Niedałtowski. Liczymy także na wspomnienia Wasze – przyjaciół, znajomych i nieznajomych, dla których Marian Kołodziej był i jest ważną osobą.

O godz. 18:30 będzie miał miejsce wernisaż wystawy prac Mariana Kołodzieja, dzięki której poznamy go jako rysownika satyrycznych portretów znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego. Na wystawie zostaną również zaprezentowane projekty do inscenizacji „Tragedii o Bogaczu i Łazarzu” (Centrum św. Jana, 2001, reż. Krzysztof Babicki).

Wystawa czynna: 11.12.2021 – 10.01.2022, w godz. 9:00-18:00

– – –

Pokaz filmu „Marian Kołodziej – tajemnica twórcy” | Europejskie Centrum Solidarności

20 grudnia 2021 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Marian Kołodziej. Tajemnica artysty”. w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej. Ten filmowy portret jednego z najwybitniejszych gdańskich artystów, twórcy scenografii do kilkuset spektakli teatralnych, kostiumów do kilkudziesięciu filmów fabularnych, autora projektów papieskich ołtarzy jest próbą ukazania Kołodzieja jako Człowieka i jako Artysty, związanego przez ponad 60 lat z Gdańskiem.

Reżyseria: Anna Maria Mydlarska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

– – –

Marian Kołodziej. 50 lat w Teatrze Wybrzeże

– – –

Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne | Nadbałtyckie Centrum Kultury

Rysnek Mariana Kołodzieja. 5 postaci, odcienie szarości.

Skip to content